Zagrożone serce

Data opublikowania: 16.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Zagrożone serce została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Gdy zasłabniesz lub zemdlejesz może być to znak o zagrożonym najważniejszym organie naszego organizmu – sercu.

serce2

Czasem nic nie będzie wskazywało na to, że potrzebny będzie lekarz. Wszystko staje się nagle – osłabienie i duszności, które nasilają się z minuty na minutę. Nie należy zwlekać. Wtedy pilnie potrzebny jest kardiolog. Problemy z ciśnieniem tętniczym krwi będą wymagały, by przeprowadzić badanie EKG oraz EKG holterowskie. Badania te mogą wykazać między innymi: blok przedsionkowo-komorowy, epizody zbyt wysokiego ciśnienia (tachykardii), epizody zwolnienia rytmu serca (bradykardii).

serce3

Konieczne w diagnozie mogą okazać się badania obrazowe, czyli angiografia. To dzięki niej udaje się wykryć groźne zmiany w tętnicach, w przyszłości mogące spowodować niedokrwienie serca lub mózgu. Przy pomocy badania angiograficznego można wykryć tętniaki.

serce1

Bardzo możliwe, że po takim zdarzeniu będzie trzeba zażywać leki regulujące pracę serca, a jako suplement koniecznie sód i potas dla wzmocnienia serca. Należy pamiętać, by w czasie doboru leków przynajmniej raz na dwa miesiące wykonywać badanie EKG. Gdy wykaże ono coś niepokojącego, takiego jak nadmierne pobudzenie – natychmiast udaj się do kardiologa. Kup porządny aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego i staraj się regularnie je sprawdzać. Oprócz tego w badaniach kontroluj poziom cholesterolu LDL, HDL, trójglicerydy. Może się tak zdarzyć, że będziesz musiała zażywać statyny, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Pamiętaj, że wyjątkowo szkodliwe dla układu krążenia są papierosy – paląc je, zwiększysz tylko ryzyko powstawania zmian w tętnicach, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. By zadbać o serce należy zmienić dietę na niskotłuszczową, warzywną. Najlepiej jest jeść pięć razy dziennie, unikać alkoholu i słodyczy. Przyjmuje się jednak, że można zjeść dwie kostki gorzkiej czekolady na dzień.

Foto: http://www.mamyserce.org.pl, http://www.mocneserce.pl, http://polki.pl

Komentarze