Zawód MAMA

Data opublikowania: 27.02.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Zawód MAMA została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

mama

Kobieta aktywna zawodowo jest bardziej szanowana i doceniana przez społeczeństwo i przez bliskich. Tylko jeśli robi karierę znaczy więcej. Natomiast taka, która wychowuje dzieci i zajmuje się domem cieszy się mniejszym szacunkiem. Potwierdzają to badania CBOS z 2006 roku. Jednak bycie mamą to także praca i nawet całodobowa!

 

Etatowa mama

 

Miejscem zatrudnienia mamy jest dom. To tutaj wykonuje większość obowiązków: sprząta, gotuje, zamiata, pierze, prasuje, pomaga w lekcjach, zmywa po śniadaniu, obiedzie i kolacji. To jej podstawowe zadania, które wykonuje codziennie dla najbliższych. Tak jak jej mąż, wstaje rano, aby rozpocząć swój dzień pracy. Jej każdy dzień praktycznie wygląda tak samo. Mama nie ma comiesięcznej pensji i urlopu oraz przywilejów. Ciągle brakuje jej czasu tylko dla siebie i jest często przemęczona.

 

Bycie matką to heroiczna postawa i duże poświęcenie, gdy podporządkowuje się z miłości cały świat dzieciom i rodzinie. Zdarza się, że wymaga wielu wyrzeczeń i przewartościowania priorytetów. Jednak to zawsze dar i największy skarb!

 

Istnieje kilka stereotypów na temat kobiety, która jest w domu i zajmuje się dziećmi. Jednym z nich jest opinia, że jak „siedzi w domu, to znaczy, że nic nie robi”. Kolejny to opinia, że „jeśli nie pracuje zawodowo, nie powinna być zmęczona, gdyż cały dzień jest w domu”. Zdarza się również, że z powodu tego, że nie zarabia nie może swobodnie dysponować kasą, którą dostaje od męża. Jest ze wszystkiego rozliczana i nie może sobie pozwolić na zakup dla przyjemności. Są to jednak sytuacje ekstremalne, chociaż jak najbardziej realne. 

 

Pracująca rodzicielka

 

Mama, która potrafi pogodzić pracę zawodową z obowiązkami rodzicielskimi i domowymi jest bohaterką. Kobieta nie musi od razu rezygnować z pracy zawodowej, jednak dla rodziny jest gotowa ją porzucić. Jest wiele aktywnych zawodowo matek, które po urlopie wracają do pracy, a swoje dzieci posyłają do żłobka, przedszkola i szkoły albo opiekunki. Praca bywa dla nich oderwaniem się od codzienności, relaksem i szansą rozwoju zawodowego. Są też mamy, które podejmują pracę zdalną, czyli wykonują obowiązki służbowe bez wychodzenia z domu. Opcja ta jest korzysta, np. kiedy dzieci wymagają całodobowej opieki i nie chce się przerwać pracy. Niektóre zawody umożliwiają pracą zdalną, dlatego to szansa dla każdej mamy. To także możliwość elastycznego czasu pracy, czyli po tzw. godzinach rodzicielskich. Poza tym mama może zostać swoim szefem. Bowiem inicjatywa jest kobietą!

foto: www.printerest.com

Komentarze