Żółte ptaki – debiut literacki Kevina Powersa

Data opublikowania: 16.10.2013,
Komentarze: Możliwość komentowania Żółte ptaki – debiut literacki Kevina Powersa została wyłączona,
Autor: Vel

Żółte ptaki

Nie tak dawno na półki polskich księgarń trafia opublikowana nakładem wydawnictwa Insignis powieść „Żółte ptaki” – debiut literacki Kevina Powersa, poety, pisarza, a także byłego strzelca karabinu maszynowego podczas amerykańskich misji wojskowych w Mosulu i Tal Afarze; książka, która przez wielu uważana jest za arcydzieło literatury wojennej.

Dzieło Powersa, entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodową krytykę, wyłamuje się z wszelkich szablonów powieści wojennej. To poetycka impresja na temat okrucieństwa wojny z głęboką analizą psychologiczną bohaterów rozgrywającego się na jej kartach dramatu.  W niezwykle sugestywnej formie Powersowi udało się nie tylko przekazać ciężką atmosferę pogrążonego w militarnym chaosie Iraku, ale przede wszystkim opisać dewastujący wpływ wojny na psychikę żołnierzy i ich pozostawionych w ojczyźnie rodzin.

„Żółte ptaki” Kevina Powersa zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Wygrały plebiscyt „Guardiana” na Najlepszy Debiut Roku 2012 i otrzymały Nagrodę Fundacji Hemingwaya i PEN Clubu. Powieść była finalistką prestiżowych konkursów National Book Award 2012 oraz Dayton Literary Peace Prize 2013.

„Żółte ptaki” – wspólnym nakładem wydawnictwa Insignis i Audioteki – ukażą się również w postaci audiobooka czytanego przez Piotra Roguckiego, frontmana zespołu Coma, który zainspirowany książką, podjął się ilustracji muzycznej jej fragmentów.

Ukazują się już pierwsze polskie recenzje „Żółtych ptaków”. W jednej z nich redaktor Krzysztof Cieślik stwierdził: „Każda wielka wojna miała swoich poetów i pisarzy. O drugiej wojnie światowej wspaniale pisali Joseph Heller i Wasilij Grossman, Hiszpania miała Hemingwaya, Irak ma Kevina Powersa. Prawdopodobnie nic lepszego już na ten temat nie powstanie”.

(http://www.youtube.com/watch?v=8P-gXxNLeCs)

Komentarze