3 zasady, które pomagają oszczędzać

Data opublikowania: 3.03.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania 3 zasady, które pomagają oszczędzać została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

oszczedzanieOszczędzanie to cenna umiejętność. Kiedy jesteś zadłużony lub chcesz zgromadzić kasę na wymarzony urlop i prezent dla najbliższych, oszczędzanie to jedyne wyjście, gdy nie zarabiasz milionów.

 

Oszczędna umiejętność

 

Zaoszczędzone pieniądze to dodatkowe fundusze na niespodziewane i zaplanowane wydatki, zabezpieczenie przyszłości i możliwość spłaty zadłużenia lub jego uniknięcia. Oszczędzanie ma znaczenie negatywne, ponieważ kojarzy się z rezygnacją z przyjemności i luksusów. Nie musi być jednak drastyczne i możesz go nawet nie zauważyć, kiedy robisz to rozsądnie i z planem. Oszczędzanie to również planowania domowego budżetu, czyli dostosowanie wydatków do dochodów. Kiedy masz zbyt niską pensję, musisz wydawać z ograniczeniem.

 

Potrójna grupa wsparcia

 

Nad wydatkami zawsze można zapanować. Wystarczy zastosować 3 zasady:

 

  1. kontroluj budżet – rejestrowanie wydatków i wpływów pozwala ocenić budżet i jego wypłacalność. Jeśli zbierasz paragony i prowadzisz księgę miesięcznych wydatków, to widzisz, na co i ile wydajesz. Wiesz też, gdzie i na czym możesz zaoszczędzić. Taka kontrola wymaga systematyczności i wytrwałości, ale w perspektywie czasu pozwala na zweryfikowanie kosztów. Tym samym pomaga zaoszczędzić na teraźniejszych i  przyszłych.

 

  1. planuj wydatki – podziel je na 3 grupy: pilne i konieczne, mniej pilne, które mogą poczekać i zbędne, na które nie warto wydawać. Ich podział zgodnie z priorytetami ważności jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz wydawać na potrzebne i oszczędzać na tych mniej ważnych i zbędnych. Znajdź czas na planowanie i rób to regularnie, a zobaczysz, że nie zawsze musisz odmawiać sobie wszystkiego.
  1. wizualizuj cel – znajdź 3 główne zalety oszczędzania, zapisz je na kartce i zawieś w widocznym miejscu. Kiedy oszczędzanie będzie Cię denerwować i nudzić, przeczytaj to kilka razy. Jeśli chcesz się bardziej zmotywować, wyobraź sobie cel, na który teraz odkładasz. Poczuj, że osiągnąłeś upragnioną kwotę i możesz ją wydać, żeby zaspokoić swoje potrzeby, pragnienia i marzenia.

foto: www.serwisy.gazetaprawna.pl

Komentarze