Anna Wintour – ikona światowej mody

Data opublikowania: 20.09.2013,
Komentarze: Możliwość komentowania Anna Wintour – ikona światowej mody została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Anna Wintour - ikona światowej mody.

Anna Wintour – redaktor naczelna gazety „Vogue” wydania amerykańskiego. Jak udało jej się dojść do punktu na osi życia w którym teraz się znajduje?

Urodziła się w 1949 roku. Od zawsze interesowała się modą. Dzięki wpływom ojca została zatrudniona w butiku Biba. Porzuciła naukę i szkołę w wieku szesnastu lat, by poznać głębiej świat mody i w nim zaistnieć. Początkowo uczęszczała jednak do pobliskiej szkoły – chodziła na zajęcia dotyczące mody. Bardzo szybko jednak zrezygnowała, mówiąc: „Albo znasz się na modzie, albo nie”. Jej zdanie pochodziło z przeświadczenia młodziutkiej Anny, że osoby uczące i uczęszczające na zajęcia są pozbawione jakiegokolwiek gustu.

Anna spotykała się zazwyczaj ze znanymi i sporo starszymi od siebie mężczyznami, takimi jak Peter Gitterman, Richard Neville. Ten ostatni pomógł Annie zdobyć doświadczenie, przy tworzeniu popularnego i kontrowersyjnego magazynu „Oz”.

Z Londynu wyjechała do USA, by pracować w magazynach „New York” i „House & Garden”. Była redaktor naczelną brytyjskiego „Vouge’a” w latach 1985-1987. To ona uczyniła „biblię mody” – modernizując magazyn „Vogue” w USA.

Jako asystent wydawcy została zatrudniona w nowopowstałym, z połączenia się dwóch innych gazet, magazynie – „Harper’s & Queen”. Zasłynęła romansem z Bobem Marleyem. Jej przygoda z magazynem „Vogue” zaczęła się na dobre w 1983 roku.

Wrzesień 2007 roku to dla „Vogue’a” pamiętne wydanie. Było rekordowe i wynosiło 832 strony. Anna zaczęła nadzorować „Teen Vogue”, „Vogue Living”, „Men’s Vogue”. Po bardzo wielu osiągnięciach magazyn „AdAge” przyznał Annie tytuł „Redaktora Roku”.

W krótkim czasie Anna stała się ikoną mody. Możliwe, że pomogła jej w tym charakterystyczna fryzura – „na pazia”. Przezywali ją jako „nuklearną”. Jej osobista asystentka – Lauren Weisberger napisała o niej książkę, pod tytułem „Diabeł ubiera się u Prady”. Potem książka ta została zekranizowana. Annę zagrała Meryl Streep.

Obecnie Anna uważana jest za kobietę najpotężniejszą w modowym świecie. Zarządza przemysłem wartm ponad 300 miliardów dolarów. Sama odkryła wielu znanych nam teraz projektantów, takich jak: Alexander Wang, Vera Wang, Alexander McQueen. Pomogła wzbić się na wyżyny wybitnym modelkom, na przykład Annabel Hodin i fotografom (pracowała między innymi z Helmutem Newtonem. Przez swoich fanów jest nazywana „królową mody”.

foto: http://ldnfashion.com/

Komentarze