Bronchit – jesienna przypadłość

Data opublikowania: 15.09.2011,
Komentarze: 0,
Autor: soszka
Do kalendarzowej jesieni jeszcze kilkanaście dni ale za oknem niestety pogoda bywa różna. Wysoka temperatura w dzień, szybki jej spadek w nocy i coraz chłodniejsze poranki sprawiają, że często mamy dylemat co na siebie włożyć aby nie zmarznąć ani też nie doprowadzić do przegrzania organizmu.
Jesień to okres najczęstszych zachorowań na zapalenie oskrzeli, ważne jest aby dowiedzieć się co nie co o tej chorobie, aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed zachorowaniem, a jeżeli już wystąpi, to zapobiec dalszemu jej rozwojowi.Bronchit czyli zapalenie oskrzeli jest jedną z chorób, która najczęściej dosięga człowieka. Może mieć ona charakter ostry lub przewlekły. Na ostre zapalenie oskrzeli cierpią najczęściej dzieci i ludzie starsi. Najczęściej są wywoływane zapaleniem górnych dróg oddechowych, poprzez reakcje alergiczne, podrażnienia dróg oddechowych oraz działaniem niektórych gazów czy środków chemicznych. Podstawowym objawem zapalenia oskrzeli jest ostry, suchy kaszel, który nasila się nocą. Podczas choroby, tkanki wzdłuż ścianek oskrzeli puchną i wydzielają dużą ilość śluzu. W odróżnieniu od przewlekłego zapalenia płuc, jest to proces krótkotrwały.
Jak leczyć?
Chory powinien leżeć, pić dużo ciepłych płynów, stosować rozgrzewające plastry. Leki, które najczęściej przepisuje lekarz w tym przypadku to te które rozrzedzają wydzielinę i działają wykrztuśnie, czasem konieczne są środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Jak wpływa na nasz układ oddechowy?
Przy chronicznym zapaleni oskrzeli dochodzi do długotrwałego uszkodzenia oskrzeli. Komórki produkujące śluz powiększają się i wytwarzają o wiele więcej wydzieliny. Ścianki oskrzeli puchną, przez co zwęża się światło (przekrój) dróg oddechowych, co utrudnia dostęp powietrza do niżej położonych stref, np. do pęcherzyków płucnych. Powiększona śluzówka uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie komórkom rzęskowym, które odpowiedzialne są za wszelkie bakterie i organizmy chorobotwórcze z dróg oddechowych. Drobnoustroje przenikają do głębszych części płuc i jeszcze bardziej utrudniają pracę całego układu oddechowego.
Objawy
Pierwszym objawem chronicznego zapalenia oskrzeli jest stały kaszel z dużą ilością śluzu, zwłaszcza rano. Następują problemy z oddychaniem, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Przy dalszym rozwoju choroby, z powodu braku odpowiedniej ilości tlenu, skóra traci swój naturalny koloryt, stając się ziemisto-szara. Bardzo niebezpiecznym następstwem nieleczonego zapalenia oskrzeli jest rozedma płuc, zastoinowa niewydolność serca oraz niewydolność oddechowa.
Nie doprowadź do powikłań
Okres zimowy to najbardziej ryzykowny czas zachorowań na tego typu choroby. Lekarze uważają, że duży wkład w ich występowanie ma stres i zanieczyszczenie środowiska. W dużych miastach płuca przeciętnego człowieka w jeden dzień muszą przefiltrować do 10kg. różnych zanieczyszczeń.Wiele ludzi ignoruje bronchit, gdyż jest bezbolesny. Natomiast ból przychodzi potem, wraz z powikłaniami i niewydolnością serca czy płuc. Zapalenie oskrzeli nie jest chorobą śmiertelną, ale na ostre zapalenie płuc umiera się często i nagle. Odróżnienie tych dwóch chorób nie jest łatwe, gdyż objawy są takie same. Dlatego nigdy nie należy ignorować tej choroby.

Odwiedzono dla fraz:

  • chroniczny bronchit
  • bronchit
  • bronchit chroniczny

Komentarze