Jest! Zaprosili Cię, ale zaistniał drugi problem – w co się ubrać? Jak się zachować? Oby tylko się nie spóźnić! Czemu akurat mnie? O co będą pytać?
Najważniejsze to nie spóźnić się – bierz pod uwagę, że nawet gdy teraz się nie stresujesz, będziesz zestresowana. Wieczorem dzień przed rozmową zostaw sobie na blacie w kuchni to, co będzie Ci potrzebne: CV, dokumenty, kluczyki od samochodu; przygotuj również ubrania, które zamierzasz włożyć. Postępuj z rozwagą, by potem nie żałować. Rano tylko wstaniesz przyszykujesz się weźmiesz potrzebne rzeczy i wyruszysz na rozmowę.
Za radą psychologów zrób dobre pierwsze wrażenie. Pierwsze 15 sekund to czas, kiedy masz błyszczeć intelektem i zachowywać się wzorowo. W tym celu zadbaj o elegancki, schludny strój. Pamiętaj o zasadach savoir vivre (bluzeczka minimum krótki rękaw, spódnica przed lub za kolano, rajstopy, buty bez odkrytych palców lub pięty). Nie ubieraj się zbyt strojnie, ale też nie za skromnie.
Nie wybieraj się na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli nie jesteś przygotowana! Sprawdź jaka jest przeszłość firmy, która zaprasza Cię do współpracy, by w razie pytań błysnąć intelektem. Przygotuj się na odpowiedź na pytanie: „dlaczego właśnie nasza firma Panią zainteresowała?” Zwróć uwagę na wrażenia innych zaproszonych i pytaj jak było, gdy wyjdą z rozmowy!
Podstawą do pytań zadawanych przez rozmówcę będzie Twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Przygotuj się więc i dobrze przejrzyj swoje CV i list motywacyjny. Zastanów się jakie swoje atuty powinnaś uwzględnić. Powiedz jakie cechy charakteru masz i jak przydadzą się one w wykonywaniu pracy na danym stanowisku.
Panuj nad stresem i kontroluj mowę ciała, by nie gestykulować zbyt mocno. Zastosuj metody panowania nad stresem, a przede wszystkim zaakceptuj samą siebie – to doda Ci pewności siebie, tak niezbędnej do prezentowania własnej osoby.
Przejrzyj raporty płacowe, które dotyczą firmy do której idziesz na rozmowę, ponieważ na pewno nie będzie pominięty temat zarobków. Najlepszą sytuacją jest taka, gdzie to pracodawca podaje początkową kwotę i jest gotowy na negocjacje, ale zawsze warto być przygotowaną na to, że to Ty zostaniesz poproszona o określenie kwoty jaka Cię zadowoli.
Foto: http://9.s.dziennik.pl
Odwiedzono dla fraz:
- jak zrobi dobrze minete