Związek to inwestycja na czas nieokreślony. Im trwa dłużej, tym bardziej przyzwyczajamy się do siebie, a do relacji wkrada się rutyna i nuda, które powoli go wypalają. Dlatego trzeba o niego dbać, ponieważ wtedy przetrwa lata bez skazy.
Aby mieć udany związek pomimo upływu lat, trzeba:
• dawać dowody miłości – najlepsze są małe, spontaniczne i szczere. Nie zawsze marzymy o drogich i luksusowych prezentach. Czasem liczą się drobiazgi: małe gesty, słowa i podarunki. Poza tym miłość pokażemy na wiele sposobów, np. robiąc śniadanie, zakupy i pranie. Bo wszystko to, co robimy z myślą o drugiej osobie jest skromnym i jednocześnie wielkim dowodem uczuć. Dlatego doceniajmy codziennie te proste i małe dowody, ponieważ to one mówią: „kocham Cię”.
• być blisko siebie – oznacza to bliskość fizyczną i emocjonalną. Każdy z nas chce się poczuć kochany, ważny, potrzebny i bezpieczny. Potrzebuje wsparcia i zainteresowania drugiej osoby. Chce czuć się częścią związku, w którym jego potrzeby, oczekiwania i plany są tak samo ważne.
• mieć dla siebie czas – zaniedbywanie partnera doprowadza do poczucia osamotnienia i odrzucenia. Jeśli nie mamy dla niego czasu oraz ciągle się mijamy, może poczuć się bezwartościowy, bo wszystko jest ważniejsze niż on. Czasem jednak możemy pozwolić za sobą zatęsknić. Tęsknota nie jest niczym złym, tylko świadczy o tym, że zależy nam na drugiej osobie.
• ciągle się starać – to, że macie siebie nie znaczy, że nie musicie o siebie zabiegać. Teraz powinniście jeszcze bardziej się o siebie starać i zabiegać o względy. Łatwo jest zdobyć partnera, o wiele trudniej jest go zatrzymać przy sobie. Dlatego trzeba nieustannie siebie zaskakiwać, rozkochiwać i dziękować wzajemnie.
• zaakceptować odmienność – każdy ma wady i zalety. Nikt nie jest i nie będzie ideałem i dlatego warto zaakceptować coś, co nie da się zmienić. Nie wyklucza to pracy nad sobą, ale czasem warto odpuścić. Zmieniajmy to, co możemy i zaakceptujmy to, co nie możemy.
• interesować się sobą – dzielmy się naszymi sukcesami i porażkami oraz interesujmy się problemami. Gdy partner jest smutny, zapytajmy dlaczego oraz pozwólmy się wygadać bez krytyki i pouczania. Bądźmy empatyczni i szczerze zainteresowani.
foto: www.siewie.pl i kobieta.interia.pl


