W stanie błogosławionym kobieta powinna szczególnie uważać na to, co je. Składniki pokarmowe, które dostarcza dostaje także rozwijający się płód.
Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Gratulujemy! Dla niektórych kobiet zajście w ciążę jest związane z impulsem powodującym zmiany w życiu i większej dbałości o zdrowie. Dobrze, jeżeli te nawyki pozostaną na dłużej niż tylko okres ciąży.
Pierwszy trymestr ciąży
Ten okres nie wymaga specyficznych zmian żywieniowych. To czas idealny na naprawę szkodliwych dla Twojego zdrowia nawyków żywnościowych. Skup się na przyjmowaniu trzech obfitych posiłków w ciągu dnia oraz dwóch mniejszych przekąsek. Organizm powinien mieć dostarczane posiłki co trzy do czterech godzin. Do diety należy włączać witaminy i minerały pod naturalną postacią warzyw i owoców. Na tym etapie komórki wchodzące w skład poszczególnych organów dziecka różnicują się, więc niedobory witamin i minerałów mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu. Pamiętać należy także o tym, że w pierwszym trymestrze najczęściej dochodzi do poronień. W tym czasie organizm słabnie, pojawiają się wymioty- w przypadku tej pierwszej dolegliwości można wypić kawę, lecz powinna być to jedna filiżanka dziennie. W przypadku nudności pomóc powinno spożycie suchego pokarmu o poranku (np. wafli ryżowych) lub picie herbaty imbirowej. Należy przyjmować kwas foliowy oraz jod i kategorycznie unikać dymu tytoniowego!
Drugi trymestr ciąży
W drugim trymestrze po ustąpieniu objawów nudności i wymiotów ciąża jest bezpieczniejsza. Większość organów dziecka jest już ukształtowana i ciągle się rozwija. By maluchowi dostarczyć “budulca” przyszła mama powinna zjadać dodatkowy, pełnowartościowy posiłek. W tym okresie najważniejsze jest zadbanie o prawidłowy poziom wapnia i witaminy D, która poprawia jego zdolność do wchłaniania się. W tym celu zaleca się zjadanie dodatkowej porcji złożonej z nabiału. Niezbędne jest także przyjmowanie żelaza, które można znaleźć w mięsie, żółtku jajka, zielonych warzywach liściastych i pszenicy. Aby mogło się ono dobrze wchłaniać powinno spożywać się pokarmy zawierające C – paprykę, cytrusy, sok z dzikiej róży. Unikaj długich przerw pomiędzy posiłkami i nie zapomnij o tym, by się poruszać, ponieważ dzięki temu zostaną wzmocnione mięśnie dźwigające ciężar i poruszona zostanie limfa, której obieg będzie zapobiegać tworzeniu się obrzęków. Zadbaj przy tym o odpowiednie nawodnienie organizmu wypijając minimum trzy litry płynów dziennie.
Trzeci trymestr ciąży
Trzeci trymestr ciąży to gwałtowny przyrost długości ciała dziecka, ale też intensywny rozwój jego mózgu. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na ilość białka, co oznacza spożywanie minimum 5 posiłków dziennie, wzbogaconych o większe ilości budulca w postaci mięsa, ryb, jajek, twarogu. Niezbędne jest także dostarczanie prawidłowej ilości kwasów omega-3 pomocnych w prawidłowym rozwoju układu nerwowego i mózgu. Na tym etapie większość kobiet ma problem z obrzękami. Dziecko, które rośnie w jamie brzusznej naciska na przewody układu pokarmowego, co u kobiety może objawiać się zgagą lub wzdęciami. W tym wypadku pomoże dokładne gryzienie pokarmów i unikanie gazowanych napojów. Powstawaniu zgagi sprzyjają także napoje takie jak herbata, kawa oraz ciężkostrawne warzywa – cebula, czosnek, por – by organizm mógł je strawić potrzeba sporo czasu. Długo zalegają one w przewodzie pokarmowym powodując niestrawność i odczucie ciężkości. Zalecane jest także zniwelowanie spożycia pokarmów przetworzonych, zawierających wiele chemicznych dodatków do żywności.