Historia kobiecości – szpilki

Data opublikowania: 19.09.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Ich noszenie wymaga gracji, szyku i pewności siebie. Krocząc po ulicy ubrana w szpilki masz wyprostowane plecy, ruchy są swobodne. Małe kroczki stawiane przez nogę obutą w szpilki są często nazywane droga do sukcesu. Szpilki nieodzownie więc przylgnęły do kobiety pewnej siebie, kobiety sukcesu.
Współcześnie trudno byłoby wyobrazić sobie elegancję bez towarzystwa wysokich obcasów. To swoista ikona z silnym zapleczem ideologicznym. Prawda jest jednak taka, że to mężczyźni wynaleźli obcasy!

By mówić o szpilkach należy zacząć od przybliżenia sobie historii powstania obcasów, która sięga starożytności, kiedy to zwykłego obuwia, mającego chronić stopy dołożono obcasy. Były one zarezerwowane dla mężczyzn po to, by ich stopa lepiej trzymała się w strzemionach podczas jazdy konnej. Mógł założyć je jednak tylko mężczyzna pochodzący z wysokiej klasy społecznej.

Pierwszą kobietą, na której stopach pojawiły się obcasy była Katarzyna Medycejska podczas swojej ceremonii ślubnej z księciem Orleanu w 1533 roku. Plotka głosi, że obcasy we podobnym do współczesnego kształcie zaprojektował Leonardo da Vinci. W połowie XVI wieku sztuka chodzenia na obcasach przysporzyła kobietom wielu cierpień, ponieważ projektanci tworzyli je tak, że umieszczane były w środku stopy, dając znikomy punkt podparcia i stabilności. Im wyższy status społeczny tym obcasy były wyższe, mierząc nawet do pól metra. Damy miały więc specjalną służbę, która pomagała im w chodzeniu.

W XVII w. obcasami fascynował się m.in. król Ludwik XIV i Henryk II. Po Rewolucji Francuskiej zmniejszono wielkość obcasa. Wówczas zapanowała moda na płaskie buty, ewentualnie z lekkim obcasem, a mężczyźni przestali w ogóle nosić obcasy. Pod koniec XIX wieku została otwarta fabryka obcasów, a w Europie fizyk Olbrecht Kliczka wymyślił szpilki.

Rozkwit “panowania” szpilek przypada więc dopiero na XX wiek. W 1955 roku udało się stworzyć taką szpilkę, która nie uginałaby się pod ciężarem ciała. Niestety, wkrótce obuwie to zaczęło kojarzyć się z kobietami lekkich obyczajów, złym gustem i erotyką, dlatego, że podczas spaceru w szpilkach biodra charakterystycznie się kołyszą. Trick ten wykorzystywała Marilyn Monroe nosząc szpilki różniące się między sobą minimalnie jeśli chodzi o długość obcasa.

Prekursorami butów na wysokich i cienkich obcasach byli tacy projektanci jak Christian Dior i Roger Vivier. Do współczesnych ikon tworzących z kobiecych atrybutów prawdziwe dzieła sztuki należy przede wszystkich Christian Louboutin, Jimmy Choo czy też Manolo Blahnik.

Kobiety pokochały szpilki za poczucie bycia sexowną, dodanie kilku centymetrów. Nogi wyglądają w nich obłędnie, a sylwetka wydaje się być bardziej sprężysta i wyprostowane. Te współczesne zaskakują nas kolorem, kształtem obcasa, fakturą materiałów, z których są wykonywane. Jakie Ty wybierzesz dla siebie?




Odwiedzono dla fraz:

  • historia szpilek

Komentarze