Jesteś w ciąży? Poznaj swoje prawa!

Data opublikowania: 28.11.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

 

Będąc w ciąży nie zapominaj o prawidłowej diecie i unikaniu stresu. Tego ostatniego zaoszczędzisz sobie zapoznając się z prawami, które w czasie ciąży Ci przysługują.

 

W pracy…

… pierwszym dokumentem, jaki powinnaś uzyskać dowiadując się, że będziesz mieć dziecko jest zaświadczenie o swoim stanie, które wydaje lekarz. Nie podlega ono żadnym formalnym wymogom. Ma jedynie potwierdzać z medycznego punktu widzenia Twój stan i nie musi być wystawione przez lekarza ginekologa. Jeżeli pracujesz, od tej pory pracodawca ma obowiązek udzielać Ci czasu wolnego na przeprowadzenie badań, których nie można wykonywać po czasie pracy.

 

Podczas trwania ciąży…

… pracodawca nie może wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę. Wypowiedzenie nie będzie mieć ważności również wtedy, gdy zostało wypowiedziane przed tym, zanim kobiea dowiedziała się o swoim błogosławionym stanie, a w ciąży już faktycznie była. Oczywiście jak od każdej reguły, tak i od tej są wyjątki – pierwszym jest dyscyplinarne zwolnienie ciężarnej z pracy, które nastąpiło z jej winy, drugim ogłoszenie upadłości firmy, jednak w tym wypadku pracodawca powinien zapewnić wszystkie świadczenia wynikające z kodeksu pracy. Trzecim wyjątkiem jest fakt zatrudnienia kobiety na krócej niż miesiąc. Kobiet w ciąży i karmiących matek nie należy zatrudniać do prac ciężkich, wymagających wysiłku fizycznego i szkodliwych dla zdrowia. Tego typu wykaz czynności został sporządzony przez rozporządzenie Rady Ministrów pochodzące z 2006 roku. Zgodnie z nim nawet jeśli pracownica wykazuje zgodę na obciążające jej stan prace, pracodawca powinien tego kategorycznie zabronić.

 

Będąc w ciąży masz także prawo do…

… wyboru miejsca porodu. Rejonizacja obecnie nie funkcjonuje, więc możesz wybrać ten szpital, który w Twoim mniemaniu będzie najlepszym miejscem dla Ciebie i Twojego dziecka. Podobnie jest z pozycją, w której będziesz rodzić. Oczywiście należy w tym temacie wziąć pod uwagę nie tylko swoje własne preferencje ale także zastrzeżenia lekarzy. Masz też prawo do towarzystwa bliskiej Ci osoby na sali porodowej. W większości szpitali pobiera się za to dodatkowe opłaty, całkiem bezpodstawnie. Jeżeli szpital ma podpisaną umowę z NFZ zapewnienie tych warunków, podobnie jak znieczulenie powinno być darmowe. Pamiętaj o tym, że masz prawo do wglądu w dokumentację medyczną dziecka, otrzymania informacji na temat Twojego aktualnego stanu zdrowia i braku obecności osób postronnych przy wszelkich wykonywanych czynnościach medycznych.

 

Komentarze