Kierunek uzdrowisko

Data opublikowania: 20.10.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Z dobrodziejstw uzdrowisk już w XIX wieku korzystali nasi południowi sąsiedzi – cesarze Monarchii Austro- Węgierskiej, a także tak znane osoby jak Johann Strauss czy Fryderyk Chopin.

 

CZECHY
Niezaprzeczalnym królem uzdrowisk są Karlowe Wary – miejscowość leżąca w malowniczej dolinie Teplej otoczonej zewsząd lasami, w których okolicach położone są lecznicze źródła. W mieście tętni życie towarzyskie, odbywają się liczne festiwale i koncerty, produkuje się tu kryształy i porcelanę. Kolejną wartą uwagi miejscowością są Mariańskie Łaźnie, posiadające ok. 140 źródeł mineralnych oraz 160 hektarów parków uzdrowiskowych. Warte odwiedzenia są także Łaźnie Kynzvart, specjalizujące się w leczeniu dziecięcych chorób, zwłaszcza schorzeń układu oddechowego.

 


SŁOWACJA
Przyjeżdżając tutaj warto odwiedzić uzdrowisko Pieszczany, leżące u podnóża gór, słynące z leczniczych wód geotermalnych, borowin i błota siarczanego, które wykorzystywane jest do leczenia chorób reumatycznych i nerwowych. Olbrzymim plusem słowackich uzdrowisk jest fakt, iż oprócz wzamacniania zdrowia możemy nacieszyć oczy widokiem parków, lasów i licznych zabytków. Jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk jest Bardejovskie Kupele, gdzie w zwyczaju miała wypoczywać znana cesarzowa Elżbieta Sissi. Tamtejsze źródła mają unikatowy skład. Do dyspozycji turystów są pensjonaty, gabinety odnowy biologicznej, pijalnie wód oraz 35 km ścieżek turystycznych. Zimą można skorzystać tutaj z wyciągu narciarskiego. Ciekawym miesjcem jest także Basenova, którego nazwa słusznie kojarzy się z basenem. Znajduje się ono w słowackich Tatrach, a jej wyjątkowość polega na możliwości korzystania z basenów termalnych z chłodzącymi kostkami lodu oraz tureckim masażem mydlanym.

 

 

WĘGRY
W miejscowości o nazwie Debreczyna znaleźć można kąpieliska termalne, parki, baseny, ośrodki sportowe i skalne ogrody. Innym miejscem godnym polecenia jest Hajduszo-Boszlo z kąpieliskiem leczniczym czynnym przez cały rok. Rozwiązać można tu dolegliości związane ze stawami, kręgosłupem, mięśniami, schorzeniami oddechowymi i trawiennymi. W Gyula, położonym na południowo-wschodnich Węgrzech korzystać można z dobrodzjestw wód alkalicznych, wodorowęglanów i chlorków, które pomogą w leczeniu schorzeń neurologicznych i kobiecych. Kolejnym godnym polecenia uzdrowiskiem jest Eger – miasto winnej latorośli. Tutejsze wody obfitują w magnez, wapń, wodorowęglany, pomagają przy chorobach kobiecych, reumatycznych i nerwowych. Podobnie jak w innych uzdrowiskach naszych południowych sąsiadów tak i tutaj można skorzystać z hoteli, gabinetów SPA, oferujących kąpiele, borowinowe okładów i leczniczych kąpieli.

 

Komentarze