Jak mądrze jeść?

Data opublikowania: 16.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Jak mądrze jeść? została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

jedzenie_2Perfekcyjna sylwetka to marzenie wielu kobiet. Chcą mieć szczupłe i zgrabne ciało bez wielkich wyrzeczeń i intensywnych treningów. Pragną wyglądać atrakcyjnie, ponieważ wzmacnia to pewność siebie i poczucie własnej wartości. Wtedy odchudzają się, ale nie zawsze robią to prawidłowo.

 

Aby skutecznie się odchudzać, trzeba pamiętać o czterech zasadach żywieniowych:

– początek dnia od śniadania – w porannym pośpiechu zapominamy o śniadaniu albo wypijamy kawę lub herbatę na pusty żołądek. Porządne śniadanie doda energii, dzięki której pracujemy intensywnie. Poza tym brak śniadania powoduje, że nasza sprawność umysłowa i wydajność jest niższa, odczuwamy senność i przygnębienie oraz jemy za dużo podczas obiadu. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia według powiedzenia: „śniadanie jedz jak król, obiad jak pan, a kolację jak żebrak”.

 

– często, ale mało – nieregularne posiłki to jeden ze złych nawyków, które utrudniają powrót do ulubionej sylwetki i jej utrzymanie. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, dlatego gdy jesteśmy głodni zjadamy wszystko to, co szybkie i proste do przygotowania, a co jednocześnie jest zakazane na diecie: batoniki, chipsy, zupki instant i zapiekanki– fast food. Najlepiej jeść 5 – 6 niewielkich posiłków dziennie zamiast kilku obfitych, które nas „zapychają”. Ważne, aby zjeść ciepły posiłek, np. zupę, a gdy mamy dwudaniowy obiad podzielić go na dwa mniejsze.

 

jedzenie_1

 

– w mniejszym gronie i bez ekranu – zjadamy więcej w większym gronie oraz przed telewizorem i komputerem.Podczas spożywania posiłku skupmy się na talerzu, wtedy zjemy mniej i nie odczuwamy głodu. Przed telewizorem zjadamy nawet o 44% więcej, według doktora Alana Hirsha, szefa Smell&Taste Treatment and Research Foundation w Chicago. Hirsh uważa, że skupieni na interesującym programie nie odczuwamy sytości, czyli zaspokojenia głodu. Poza tym kolorowe reklamy pobudzają nasz apetyt. Obiad przed TV to nawyk, który możemy zmienić.

 

– grupa wsparcia – dobrze jest mieć sojuszników i sprzymierzeńców, którym tak samo zależy na utracie zbędnych kilogramów i wypracowaniu upragnionej sylwetki. Trzeba mieć z kim zacząć, żeby skończyć. Dietetyk i instruktor pomogą w dobraniu i ułożeniu harmonogramu ćwiczeń i diety, a psycholog odkryć swoją wartość, zrozumieć uczucia i potrzeby. Czasem to problemy są „zajadanie”, więc kiedy sobie z nimi poradzisz, odchudzanie jest długotrwałe i efektywne. Prywatną grupą wsparcia jest rodzina. Gdy wspiera i pomaga w przestrzeganiu zasad żywieniowych, jest łatwiej oprzeć się dużym i mniejszym pokusom oraz mamy większą motywację do zmian.

 

foto: zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl i kobieta.onet.pl

Komentarze