Mąż przy porodzie – tak czy nie?

Data opublikowania: 23.09.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Mąż przy porodzie – tak czy nie? została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

poród mąż

Poród rodzinny jest coraz popularniejszy i coraz bardziej potrzebny przyszłej mamie. Osoba towarzysząca wspiera i mobilizuje oraz zapewnia bezpieczeństwo i komfort w trakcie narodzin dziecka. Przy kobiecie może być obecna najbliższa osoba: mąż, siostra, mama, koleżanka lub doula.

 

MĄŻ – TAK

 

Kobieta ma prawo przygotować swój plan porodu i zaznaczyć, kto może w nim uczestniczyć. Gwarantuje to prawo w standardach opieki okołoporodowej, więc warto się z nimi zapoznać przed rozwiązaniem.

 

poród rodzinny

Niektóre kobiety chcą, żeby to mąż uczestniczył przy narodzinach i wspierał je w tak ważnej dla nich chwili. Jako ojciec dziecka ma do tego prawo w pierwszej kolejności. W takiej chwili dobrze jest mieć kogoś, kto zadba o nasze prawa – aby dobrze nas traktowano i wypełniano punkty z planu porodowego. Dlatego przed poinformuj go o tym, na czym Ci zależy podczas i już po narodzinach – jest reprezentantem Twoich praw i największym wsparciem. Wsparcie zmniejszy strach, stres i ból. Mąż wykona rozluźniający i przeciwbólowy masaż – masowanie brzucha i pleców. Może także pomagać podczas aktywności i łagodzenia skurczów. A już po przetnie pępowinę i zaopiekuje się maleństwem. Dodatkowym obowiązkiem męża jest także pomoc w przygotowaniu wyprawki do szpitala i dopilnowanie, aby to, co niezbędne zabrać ze sobą.

 

poród

„To piękne przeżycie, że w tym najważniejszym w życiu momencie mogliśmy być razem i wspólnie to przeżyć. Wspólny poród łączy i buduje więź”. – komentuje Internauta. „Z żoną podjęliśmy decyzję o wspólnym porodzie. We dwójkę będzie lepiej. Poza tym warto mieć oko na personel medyczny. Mężowie, bądźcie z żonami na porodówkach!”. – apeluje tata.

 

MĄŻ – NIE

 

Nie zawsze kobieta jest przekonana, co do obecności partnera przy porodzie. Czasem wybiera siostrę i mamę, które mają dzieci. Dla kobiety to sytuacja intymna, w której nie panuje nad ciałem i emocjami. Wszystko dzieje się instynktownie. Ból, ogromny wysiłek fizyczny, płacz i krzyk to naturalne stany porodowe. Dlatego kobieta nie zawsze chce, żeby mąż widział ją w takiej sytuacji. Poza tym widok rodzącej może zgasić uczucie oraz zmniejszyć atrakcyjność. A jeśli nie mąż i mama to zawsze możemy zdecydować się na dulę. Dula to nowy, popularny zawód. Jest to doświadczona mama, który jest asystentem porodowym, dodatkowo położną i doradcą laktacyjnym.

 

foto: polki.pl i miasta-kobiet.naszemiasto.pl

Odwiedzono dla fraz:

  • Piękne kobiety

Komentarze