Ostatnimi czasy wiele się o nim mówi, a pieczywo tworzone z orkiszu jest hitem wśród osób pragnących zdrowo się odżywiać. Czy słusznie?
Orkisz jest prastarym zbożem, uprawianym już w czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie i krajach Morza Śródziemnego. Nasi przodkowie doceniali jego własciwości – dawał siłę, sprawność fizyczną, a nawet inteligencję. Ciekawostką jest, że w starożytnym Rzymie stanowił posiłek dla … gladiatorów.
Prawdziwie popularnością cieszył się orkisz w średniowieczu dzięki niemieckiej zakonnicy Hildegardzie, mistyczki i badaczki natury, badającej wplyw roślin na ludzki organizm. Dostrzegła ona, że zboże ma działanie krwiotwórcze, budujace mięśnie i rozweselające. Zalecała ona, by orkisz dodawać do każdego posiłku.
W Polsce orkisz uprawiano w dużej ilości po II wojnie światowej, głównie na terenach podgórskich, aż do lat osiemdziesiątych, kiedy większe zainteresowanie nim okazano na zachodzie Europy.
Obecnie lekarze przekonują, że systematyczne spożywanie produktów z orkiszem wpływa pozytywnie na zdrowie, daje uczucie sytości oraz zapewnia dobre samopoczucie. Można spożywać go pod postacią chleba, makaronów, płatków i otrębów, a nawet kawy lub piwa. Nadaje się świetnie do przyrządzania z niego klusek, naleśników, pizzy, masła, zupy.
Orkisz cechuje łagodny, przyjemny smak. Mamy pewność, że nie jest poddawany procesowi modyfikacji, gdyż jest odporny na mutacje genetyczne.
Zalety spożywania orkiszu:
- dieta orkiszowa obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega kamicy nerkowej, wzmacnia narządy zmysłu
- diabetycy dzięki orkiszowi mogą zażywać insulinę w mniejszych ilościach
- kawa orkiszowa poprawia trawienie, działa lekko przeczyszczająco i przeciwalergicznie
- piwo orkiszowe posiada działanie wzmacniające
- krążenie krwi można usprawnić wypełniając poduszki i materace orkiszem – poprzez naturalny masaż napięcie ciała zostanie zredukowane, ustąpią też problemy ze snem i bóle reumatyczne