Myj zęby wzorowo!

Data opublikowania: 26.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Myj zęby wzorowo! została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

mycie zębówŚnieżnobiałe zęby są jednym z kryteriów atrakcyjności i pewności siebie. Z białymi nie boisz się uśmiechać i rozmawiać – uwielbiasz przebywać z ludźmi. Prawidłowe nawyki i zasady mycia zębów sprawią, że będą zdrowe i mocne.

 

Czyszczenie zębów składa się z czterech głównych etapów. Po pierwsze, nitkowanie, a więc czyszczenie przestrzeni między zębami z resztek pokarmów. Nie możemy ich usunąć zwykłą szczoteczką, a pozostawione mogą doprowadzać do psucia się zębów. Nitką można zrobić to idealnie. Nitkowanie jest też zalecane przy stanach zapalnych dziąseł. Jednak trzeba nitkować prawidłowo, gdyż możemy uszkodzić dziąsła: najpierw utnijmy kawałek nitki o długości 50 cm i nawińmy na palce wskazujące obu dłoni. Potem wsuwamy ją delikatnie między zęby i powoli przesuwamy w górę i dół w każdej szparze. Następnie czyścimy po lewej i po prawej stronie zęba – wzdłuż linii, uważając na dziąsła. Przy kolejnym zębie używajmy świeżej nitki. Najbardziej jest wskazana pokryta woskiem i fluorem.

 

nitkowanie

Po drugie, myjemy zęby szczoteczką – czyścimy delikatnie ruchem wymiatającym, czyli pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Zanieczyszczenia wymiatamy od korony i powtarzamy to na każdym zębie oddzielnie. Szczotkujemy przez 2 – 3 minuty, ale czas jest indywidualny. Najważniejsze jest mycie wieczorne: idźmy spać z czystymi zębami, dziąsłami i językiem. Możemy najpierw umyć je na sucho, a potem pastą bez moczenia szczoteczki w wodzie, gdyż rozcieńczona jest mniej skuteczna.

 

zęby

Po trzecie, czyścimy język, ponieważ także na nim gromadzą się bakterie, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust i różnych chorób jamy ustnej. Język możemy czyścić specjalną skrobaczką lub szczoteczką – szczoteczką pocieramy język od tyłu do przodu, a skrobaczką kilka razy pocieramy powierzchnię języka od nasady po koniec i po bokach.

 

czyszczenie języka

Po czwarte, płukamy jamę ustną wodą albo płynem do płukania. Płukanie zapewnia ochronę przed chorobami dziąseł i próchnicą oraz pomaga usuwać resztki pokarmu, które nie usunęła szczoteczka i nitka. Płyn hamuje rozwój bakterii w jamy ustnej oraz gwarantuje właściwe pH i zapewnia świeży oddech. Płukamy raczej po szczotkowaniu, a większość płukanek ma fluor.

 

płukanie jamy ustnej

foto:

higienaosobista.pl, cukierkova.pinger.pl, uroda.wieszjak.polki.pl, stomatologia.wieszjak.polki.pl i www.rossnet.pl

Komentarze