Niechciane pamiątki z wakacji

Data opublikowania: 8.09.2011,
Komentarze: 0,
Autor: Kasia

Po wakacyjnych wojażach pozostają nam z reguły pamiątki. Nie zawsze są one materialne, czasami mogą być uciążliwe i nieść za sobą nieprzewidziane konsekwencje – tak jak choroby weneryczne.

Latem, podczas urlopu jesteśmy z reguły bardziej otwarci na nowe znajomości. Zachowujemy się swobodniej, także w sferze seksualnej, co może skutkować schorzeniami dotyczącymi intymnych części ciała.

Jedną z nich jest rzęsistkowica, wywoływana przez pierwotniaka- rzęsistka, który zamieszkuje kobiecą pochwę i mięski gruczoł krokowy. Do zarażenia nim dochodzi drogą płciową, chociaż możliwe jest też zakażenie pośrednie przez używanie wspólnych ręczników czy przyborów toaletowych. Bezpośrednio po zakażeniu pierwotniakiem dochodzi do ostrego stanu zapalnego, którego objawem są obfite, pieniste zielonkawe upławy, świąd, pieczenie, ból w okolicy krocza. Kobieta zarazić może się nim poprzez wydzielinę gruczołu krokowego i zainfekowane nasienie. Trzeba zaznaczyć, że choroba ta sporadycznie występuje u osób mających stałych partnerów, a częstość zachorowań na nią zwiększa się latem.

Jedną z bardziej przykrych dolegliwości przenoszonych drogą płciową jest opryszczka. Objawia się ona wystąpieniem bolesnych pęcherzyków lub też przebiega bezobjawowo. Zakażenie opryszczką jest przenoszone przy bliskim kontakcie, a u kobiet ciężarnych istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na noworodka. Choroba ta ma charakter nawracający, co sprawia, że pozbycie się nieprzyjemnych pęcherzyna kroczu i wewnętrznej stronie ud jest utrudnione. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Nanosi się w tym celu na zmienioną chorobowo skórę preparaty osuszające i odkażające.

Ogromną rolę w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową odgrywa przestrzeganie zasad higieny, a przede wszystkim unikanie przygodnych kontaktów seksualnych. Należy pamiętać także, że leczenie chorób wenerycznych na własną rękę może przynieść rezultaty przeciwne do pożądanych. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który przepisze odpowiednią kurację.

Poza infekcjami za stan zapalny okolic intymnych odpowiadać mogą alergie lub mechaniczne podrażnienia: nieodpowiednie płyny do higieny intymnej, zbyt obcisła i nieprzepuszczająca powietrza bielizna.

Komentarze