Niepłodność kobiety

Data opublikowania: 15.07.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Niepłodność kobiety została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

niepłodność1

 

Przychodzi taki moment w życiu pary, że decyduje się ona na dziecko. Jednak co szósta para w Polsce ma problem z poczęciem dziecka. Co powoduje u kobiety niepłodność?

Około jedna trzecia przyczyny leży po stronie kobiety, reszta leży po stronie mężczyzny – oczywiście szacunkowo. Bo każdy przypadek jest w gruncie rzeczy indywidualny. Istnieje również niepłodność idiomatyczna – czyli taka, której pochodzenia nie znamy.

Jest dużo czynników u kobiety, które mogą wpłynąć na niepłodność. Mogą to być wady anatomiczne, problemy z gospodarką hormonalną, problemy genetyczne, nieprawidłowości cyklu, zakażenia wirusowe i bakteryjne dróg rodnych, ale także zrosty, powstałe przy operacjach – jedna z najczęstszych nabytych niepłodności u kobiet, a należą do nich: łyżeczkowanie dna macicy, cesarskie cięcie, usunięcie mięśniaków. Nawet zapłodnienie w takich warunkach często kończy się poronieniem. Dlatego lekarz, który przeprowadzi badanie w celu wykluczenia niepłodności wysyła ją na badanie HSG.

niepłodność3

Bardzo częstą przyczyną niepłodności u kobiety jest zaburzenie cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie – owulacji. Ten problem może dotknąć nawet co trzecią kobietę. Gdy takie problemy występują przeprowadza się symulację. Polega ona na pobudzeniu jajników do jajeczkowania za pomocą leków hormonalnych. Po takiej terapii ponad połowie kobiet udaje się zajść w ciążę.

niepłodność2

Endometrioza – choroba, gdzie błona śluzowa macicy nie występuje w jamie macicy. Ogniska mogą pojawić się w innych narządach układu rozrodczego – w pochwie, na jajowodach. Choroba ta utrudnia poczęcie. By ją leczyć należy wykonać zabieg laparoskopowy.

Jednak bardzo ważnym czynnikiem na jaki kobiety powinny zwrócić uwagę, to ich tryb życia. Zajście w ciążę utrudniają m.in. palenie papierosów, stres, depresja, nadużywanie alkoholu oraz zegar biologiczny. Po czterdziestym piątym roku życia kobieta ma szczątkowe szanse by zajść w ciążę.

Foto: http://i.wp.pl, http://www.cm-ostroleka.pl, http://g.wieszjak.polki.pl

 

 

Komentarze