Nie ma mycia zębów bez pasty, szczoteczki i płynu do płukania jamy ustnej. Odpowiedni wybór przyrządów higieny zębów i jamy ustnej zapewnia piękny i zdrowy uśmiech oraz świeży oddech.
PASTA DO ZĘBÓW
Można myć zęby pastą uniwersalną, która pomaga kompleksowo w problemach jamy ustnej i zębów. Kiedy chcemy je jeszcze wybielić, to wybieramy o właściwościach wybielających i niskim współczynniku ścieralności RDA. Pastę wybielającą poleca się palaczom i osobom, które piją dużo kawy i herbaty. Nie zawsze możemy je używać codziennie, ponieważ mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów i uszkadzać szkliwo. Dostępne są także pasty dla zębów nadwrażliwych i chroniące dziąsła. Najlepsza pasta usuwa osad, a nie ściera szkliwa. Możemy także myć zęby bez pasty, ale szczotkowanie trwa wtedy o wiele dłużej, bo aż 7-8 minut. Ale efekt jest lepszy z pastą.
SZCZOTECZKA
Szczoteczka z czasem się zużywa i zaczynają odstawać włosy, więc powinna być wymieniana co 3 miesiące. Szczoteczkę wybieramy do zębów: gdy mamy nadwrażliwe i odsłonięte szyjki dziąseł, wybierzmy medium, czyli średnią. Jeśli zależy nam na uniknięciu podrażnień, dobra jest soft, czyli miękka. Poleca się ją też, kiedy nasze dziąsła krwawią podczas szczotkowania. Twardą szczoteczkę mogą używać osoby z mocnymi, odpornymi i zdrowymi dziąsłami. Przed pierwszym użyciem nowej szczoteczki trzeba ją sparzyć wrzątkiem, ponieważ dzięki temu nie dostaną się do jamy ustnej bakterie. Zakupioną można także zdezynfekować, trzymając przez 10 minut w 3% wodzie utlenionej. Po umyciu zębów umyj szczotkę i włóż do kubka główką do góry, aby wyschła (nie przechowuj w futerale). Najpopularniejsza jest średnia.
ZASTĘPCZY PRODUKT
Zamiast pasty i szczoteczki możemy użyć gumę do żucia w sytuacji, kiedy nie możemy umyć zębów. Guma przydaje się także jako uzupełnienie szczotkowania, gdyż stymuluje produkcję śliny o działaniu bakteriobójczym i zapobiega spadkowi pH w ustach. Ale musi to być guma bez cukru, która ma ksylitol o właściwościach antybakteryjnych i bakteriobójczych oraz chroniąca przed szkodliwymi kwasami, które atakują zęby po każdym posiłku. Gumę można żuć maksymalnie przez około 20 minut, gdyż za częste i za długie żucie może prowadzić do uszkodzenia stawów skroniowo – żuchwowych lub przerostu mięśni żwaczy.
foto: kobieta.onet.pl, zdrowie.dziennik.pl i zdrowie.gazeta.pl