To element pozytywny w walce z chorobą, ponieważ pomaga walczyć z mikrobami i dzięki niej wiemy, że nasz organizm walczy z chorobą. Jednak gorączka potrafi być niebezpieczna.
Przy gorączce nie mamy siły, jesteśmy cali rozpaleni, mamy dreszcze i nie potrafimy funkcjonować normalnie. Gdy mamy gorączkę powyżej 39 stopni Celsjusza – powinniśmy zareagować.
Najlepiej zażyć leki. Na rynku medycznym preparatów zwalczających gorączkę jest naprawdę wiele. Ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy… Pamiętaj, by wytrzymać i wziąć laki dopiero, gdy temperatura będzie przekraczała 38,5 stopnia. Niższa temperatura nie szkodzi organizmowi, a wspiera walkę z chorobą. Warto wspomnieć, że nie możesz zażywać leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, jeśli jesteś w ciąży, masz nadciśnienie, masz wrzody. Uważaj też, by nie przedawkować!
By szybko obniżyć temperaturę można wziąć chłodną kąpiel – temperatura wody powinna być niższa o dwa stopnie od temperatury ciała. W przypadku dzieci – o około pół stopnia Celsjusza od temperatury ich ciała. Taka zimna kąpiel nie powinna trwać dłużej niż do siedmiu minut.
By obniżyć gorączkę pij napary z ziół o działaniu napotnym i przeciwzapalnym. Są to między innymi herbata z lipy, czarnego bzu, korzenia babki lancetowatej, kory wierzby, rumianku i tymianku. Bardzo dobre działanie ma również sok malinowy.
Pij dużo, ale nie pij ani zimnych ani gorących napojów. Dobrze jest pić napoje o pokojowej temperaturze, ponieważ gdy napijemy się zimnego, czy gorącego – nasz organizm będzie wytwarzał jeszcze większe ciepło.
Wietrz pomieszczenie w którym przebywasz – w czasie gorączki z organizmu paruje dużo wody i gdy w pomieszczeniu jest ciepło, gorączka nie przejdzie. Wbrew pozorom nie potrzebne Ci są szaliki, grube swetry i kołdry. Potęgują one zatrzymywanie ciepła w organizmie.
http://bi.gazeta.pl, http://objawygrypy.com, http://i.iplsc.com




