Perfekcjonizm bywa wadą!

Data opublikowania: 22.09.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Perfekcjonizm bywa wadą! została wyłączona,
Autor: Wioleta Nowicka

perfekcjonizm

Perfekcjonista ma gigantyczne wymagania i oczekiwania wobec siebie i innych. Uwielbia wyzwania i chwilę, kiedy osiąga cel. Dąży do tego, by być najlepszym, najszybszym oraz najbardziej kreatywnym i zorganizowanym. Dzięki temu bliższy jest sukces. Jednak nie zawsze perfekcjonizm się opłaca, ponieważ ma drugie – negatywne oblicze.

 

ZŁA PERFEKCJA

 

Perfekcjonista nie zawsze jest najlepszym pracownikiem. Nie zawsze jest również chętnie zatrudniany z trzech głównych powodów. Po pierwsze, kiedy dochodzi do wniosku, że nigdy nie osiągnie pełnej perfekcji i jego praca będzie zawsze krytykowana, to przeżywa bolesne rozczarowanie, brak spełniania i poczucie niedoskonałości. Po drugie, perfekcjoniści pracują dłużej niż pozostali pracownicy, ale mimo to są mniej wydajni. Za dużo czasu poświęcają jednemu zadaniu i zbyt często je poprawiają. Tracą bezsensownie czas na poprawianie kilka razy zadania lub projektu. Po trzecie, nie znoszą krytyki. Skoro poświęcają mnóstwo czasu na zadania, uważają, że lepiej zrobić go nie można. Każdy błąd to dla nich katastrofa i powód do rozczarowania oraz obniżenia poczucia własnej wartości i motywacji. Perfekcjonista to idealista, który często nie akceptuje siebie, własnych wad i ograniczeń.

 

perfect

Nadmierne wymagania i oczekiwania wobec siebie powodują stres i ciągłą obawę, że nie uda nam się osiągnąć określonego celu. Żyjemy w strachu i zaczynamy izolować się od innych – perfekcjoniści to czasem samotni egoiści, zamknięci we własnym doskonałym świecie.

 

UBOCZNA WADA

 

wyścig

Ubocznym skutkiem perfekcjonizmu jest pracoholizm, kiedy to praca nadmiernie absorbuje i poświęca się jej cały czas. A wtedy wolny czas i odpoczynek nie istnieją. Perfekcjoniści mogą bez końca poprawiać projekt – ulepszać go! W dążeniu do ideału nie ma nic złego, jednak za duże wymagania wobec siebie przytłaczają i demotywowują. Nie ma też sensu obwiniać się o każdą porażkę. Dzięki temu, że popełniamy błędy, bardziej się staramy i zmieniamy. Porażka może stać się motywacją do rozwoju zawodowego i osobistego.

 

foto: purestyle.pl, psychologia.wieszjak.polki.pl i www.rossnet.pl

Komentarze