Żyjemy w postawie zgiętej. Pochylamy się praktycznie przez 24 godziny na dobę – myjąc się, gotując, śpiąc i przede wszystkim pracując.
Wymogi współczesności związane z siedzącym trybem życia powodują, że kręgosłup bywa nadmiernie obciążany. Podstawa konstrukcji naszego szkieletu bardzo często bywa nadwyrężana, zwykle wtedy, gdy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Okazuje się, że w bezruchu mięśnie, które podtrzymują kręgosłup ulegają nadmiernemu napięciu, wskutek czego krew krąży w nich gorzej. Dodatkowo stawy i więzadła stają się mniej ruchome, a w tkance kostnej pojawiać mogą się narosty, zwane osteofitami. Trudno z dnia na dzień zmienić stanowisko pracy. Warto jednak zadbać o to, by było ono jak najmniej uciążliwe dla naszego zdrowia.
Właściwa postawa podczas siedzenia przy biurku to wyprostowanie tułowia, stopy oparte równo na podłożu. Głowa nie może być skręcona, więc najlepiej jeśli monitor komputera i klawiatura będą ustawione na wprost Ciebie. Aby odciążyć mięśnie ramion zachowaj kąt prosty pomiędzy ramieniem i przedramieniem. Nadgarstki warto oprzeć na krawędzi biurka, więc klawiatura powinna leżeć w odstępie 10 cm od końca blatu biurka. Krzesło, przy którym pracujesz najlepiej będzie spełniać swoje funkcje, jeśli będzie mieć wyprofilowane oparcie, regulowaną wysokość siedzenia i podłokietniki.
Ważne jest także zapewnienie odpowiednich przerw pomiędzy pracą przy monitorze, by nie męczyć oczu. Maksymalny czas spędzony przed ekranem to 60 minut. Po tym czasie należy pozwolić odpocząć oczom i na 5 minut zwrócić spojrzenie np. na zieleń za oknem.
Zdrowe nawyki warto wypracować także poza pracą. Po przebudzeniu nie zrywaj się z łóżka, odczekaj, przeciągnij się i rozluźnij mięśnie nóg. Wykonaj mała rozgrzewkę – stań prosto, weź kilka wdechów, pochylaj głowę w dół, obracaj w prawo i lewo. Wykonaj kilka okrążeń barkami, skłonów w przód. Spleć ze sobą palce rąk, wypchnij kilka razy dłonie przed siebie.
Unikaj stania sztywno na nogach gdy przygotowujesz śniadanie, ścielisz łóżko, wykonujesz poranną toaletę. Jadąc do pracy autobusem lub samochodem możesz na zmianę napinać i rozluźniać pośladki. Nosząc zakupy dziel je tak, by w każdym ręku mieć równie ciężką siatkę. Mimo tego, że obcasy są absolutną kwintesencją kobiecości na codzień powinnaś ich unikać. Niewskazane dla kręgosłupa jest bieganie i skoki po twardym podłożu.
Na stan naszego kręgosłupa wpłynie umiarkowany wysiłek fizyczny – pływanie, taniec, gimnastyka oraz spożywanie pokarmów z odpowiednią zawartością wapnia i witaminy z grupy B, które zapewnią poprawną pracę mięśni i stawów.
Te z pozoru błahe czynności, które uczynimy naszymi codziennymi przyzwyczajeniami wpłyną na na kondycję całego ciała i pozwolą uniknąć w przyszłości bolesnych schorzeń, jakimi jest np. dyskopatia.