Częste spotkania w gronie rodzinnym mogą doprowadzić do bólu brzucha, zgagi, kolki… Spróbuj uniknąć wszelkich problemów z trawieniem.
Nasz układ pokarmowy pracuje nieustannie i składa się on ze ściśle połączonych ze sobą organów. Podczas, gdy nawet jeden z nich nie działa prawidłowo cały układ cierpi, a my odczuwamy dolegliwości. Należy więc zadbać o to, by każda część układu pokarmowego działała prawidłowo. Wtedy będziesz pewna, że jelita, czy żołądek nie dadzą o sobie znać.
Spróbuj poprawić swój styl jedzenia. Bierz drobne porcje na widelec i gryź pomału, by rozdrobnić i mieszać pokarm ze śliną w jamie ustnej. To właśnie ślina przez zawarte w niej enzymy rozkłada węglowodany i glikogen (obecny w mięsie). Wydzielanie soku żołądkowego oraz trzustkowego pobudza żucie i gryzienie pokarmu. Uważaj, by się nie przejadać. Bezpośrednio po zjedzeniu posiłku nie powinnaś leżeć – zamiast tego polecany jest spacer. To działanie zapobiegające cofaniu się treści żołądkowej. By uniknąć odbijania się nie mów podczas spożywania posiłków.
Staraj się jeść małe porcje. Kolka razy w ciągu dnia siadaj za stołem, bo nie chodzi o to, by zjeść dużo raz na dzień. Nieprzyjemne rozpieranie będziesz czuła, gdy treść pokarmowa przekroczy próg półtora litra.
By pomóc w trawieniu organowi takiemu jak wątroba warto sięgnąć po zioła. Na przejedzenie i wymieszanie wszystkiego ze wszystkim pomoże napar z dziurawca, sok z karczocha, tabletki z ostropestem plamistym. Wspomagają one wątrobę w produkcji żółci w ten sposób ułatwiając trawienie tłustych potraw. Działają one również osłonowo na wątrobę.
Papaja – w Polsce niezbyt popularna pomoże zażegnać mdłości i zgagę. A to dlatego, że zawiera papainę, czyli enzym bardzo podobny do enzymu produkowanego przez nasz organizm. Papaję stosuje się także w leczeniu wrzodów i biegunek.
Większe wydzielanie kortyzolu i adrenaliny, zaburzających produkcję enzymów trawiennych, następuje wtedy, gdy się stresujemy. Warto więc zadbać o zdrowie i zwolnić tempo.
Wspomagaj się probiotykami. Szczególnie zaleca się ich stosowanie w czasie świąt lub kilkudniowych uczt. Naturalnymi probiotykami są mleczne napoje, które zawierają żywe kultury bakterii. Innym sposobem na ochronę układu pokarmowego jest kiszona kapusta i ogórki.
Foto: http://www.inspirander.pl, http://www.swiat-zdrowia.pl, http://boguslawaczarnowska.bblog.pl




