Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać to dlaczego dzieci tak bardzo bronią się przed przyjmowaniem leków? Mają to w genach. To naturalny mechanizm, który czyni człowieka wrażliwym na gorzki smak, a co za tym idzie pozwala unikać otrucia. Pamiętajmy, że wkładając na siłę dziecku łyżeczkę z syropem, czy aplikując krople do nosa przekraczamy jego naturalne granice. Nie dziwmy się gwałtownej reakcji malucha – bunt i złość jest naturalnym odruchem na nasze działania.
Pamiętajmy, że dziecko doskonale wyczuwa nasze emocje. Jeżeli podajemy mu lek nie będąc pewnym, że jest bezpieczny maluch od razu to zauważy. Rodzic powinien przygotować się do podawania leku – wyzbyć się własnych lęków – poprosić o pomoc lekarza lub farmaceutę. Podając lek nie należy współczuć dziecku lecz poinformować, że na pewno mu pomoże i pozwoli szybko uporać się z chorobą. Poniżej przedstawiamy 5 głównych zasad, jakimi powinni kierować się rodzice przy aplikowaniu leku:
- Twój niepokój zawsze będzie wywoływać niepokój u dziecka. Odpowiedz sobie na pytanie, czego boisz się i jakie są tego powody?
- Upewnij się, że lek podawany dziecku jest odpowiedni do jego dolegliwości oraz wieku. Wszelkie niepewności przedstaw lekarzowi lub farmaceucie.
- W widocznym miejscu w domu zapisz i umieść informację na temat częstotliwości i dawki podawanego leku – tak, by nie musieć sobie przeypominać o tym za każdym razem.
- Zadbaj o odpowiednią pozycję dziecka podczas podawania leku. Niektóre leki mają gęstą konsystencję, więc maluch powinien siedzieć lub leżeć podczas ich podawania po to, by uniknąć zakrztuszenia.
- Nigdy nie traktuj leków jak cukierki, a ich przyjmowanie jak zabawę. Ryzykujesz tym, że dziecko podczas Twojej nieuwagi może przyjąć ich większą ilość.