Sprzątanie bez chemii

Data opublikowania: 7.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Sprzątanie bez chemii została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Ostre środki chemiczne powodują między innymi alergie, duszności, nieżyt gardła i krtani, duszności, choroby autoimmunologiczne – bardzo groźne. Warto więc zainwestować w środki bez chemii, by uniknąć narażenia na ryzyko zachorowania.

sprząranie3

Najlepiej używać kosmetyków bez fosforanów, które mają tendencję do unoszenia się i osadzania na naszej skórę. Może to wywołać wysypki, świąd i zaczerwienienie oraz zmiany atopowe skóry.

Najlepiej używać zamiast produktów z fosforanami do mycia wanien, toalet oraz zamiast proszków do prania używaj papki z sody oczyszczonej połączonej z sokiem z cytryny (opakowanie sody łącz z trzema łyżkami soku).

sprzątanie1

Żrący chlor, wodorotlenek chloru oraz amoniak, czyli substancje, których wdychanie drażnią drogi oddechowe znajdują się w chemicznych środkach do czyszczenia piekarników i muszli klozetowych, udrożniania rur. Kontakt ze skórą tych substancji powoduje poparzenia. Możesz zrezygnować z ich kupna na rzecz sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i octu. Dajmy na to sedes można wyczyścić zwilżając ścianki muszli ciepłym octem i szybko posypać mieszanką sody i kwasku cytrynowego – w taki sposób, by proszek się nie przykleił. Po posypaniu przetrzyj sedes szczotką. Pozostaw na około godzinę i spuść wodę.

sprzątanie2

Enzymy rozkładają brud i tłuszcz. Czyściki i płyny do zmywania niszczą warstwę sebum na skórze, powoduje również zmiany zapalne. Opary z płynów do mycia niszczą śluzówkę, powodując katar oraz kaszel. Płyn własnej roboty można przygotować poprzez połączenie 1,5 litra ciepłej wody w garnku, szklanki octu spirytusowego (10%) oraz soku s trzech cytryn. Do mieszanki należy dosypać szklankę drobnoziarnistej soli. Należy wywar gotować przez około 15 minut – aż mieszanka zgęstnieje. Gdy wystygnie – mamy już płyn do naczyń własnej roboty.

Foto: http://static.pl.groupon-content.net, http://imworld.aufeminin.com, http://panoramafirm.pl

Komentarze