Szczęśliwy maluch podczas podróży

Data opublikowania: 1.09.2011,
Komentarze: 0,
Autor: soszka
Choroba lokomocyjna jest skutkiem niezgodności bodźców wskazujących na ruch, który dociera do mózgu z ucha wewnętrznego zwanego błędnikiem, oczu oraz nerwów stawów.
Często zdarza się, że dzieci są zbyt nisko usadowione w samochodzie, nie widząc co się dzieje na zewnątrz. Jego błędnik wyczuwa ruch ale oczy i stawy nie potwierdzają tego. Ta rozbieżność, powoduje właśnie u dziecka mdłości.Najczęściej na chorobę lokomocyjna cierpią dzieci w wieku 10-12 lat. Najbardziej na tą przypadłość narażone są dzieci wrażliwe i nerwowe, które odczuwają lęk przed podróżą. Jest to choroba dziedziczna, więc jeśli kiedykolwiek miałaś problemy z tym w przeszłości warto przygotować się na to, że maluch będzie miał z tym problemy.

Kilka dni przed wyjazdem poradź się farmaceuty co najlepiej podać dziecku na czas podróży. Niektóre środki powodują skutki uboczne, jak np. senność. Jednak może to być dla nas plusem, zwłaszcza wtedy kiedy chcemy prowadzić podczas drzemki dziecka.

Zaplanuj trasę przejazdu. Unikaj krętych dróg, zakorkowanych ulic. Tylko płynna jazda, bez niepotrzebnego gwałtownego hamowania i nierówności drogi zmniejszy dolegliwości twojego dziecka.

Często zdarza się, że dziecko już na samą myśl o podróży staje się nerwowe i niespokojne. Boi się wymiotów i złego samopoczucia, które towarzyszyło mu ostatnio. Warto porozmawiać z dzieckiem. Zapewnić go, że dostanie lekarstwo, które sprawi, że będzie się czuło dobrze.

Jeżeli lek, który masz podać maluchowi jest homeopatyczny, należy podać go dzień przed wyjazdem. Warto przygotować też odpowiednio samochód, zabezpieczyć siedzenie np. foliowymi workami. Ważne aby zapatrzeć się w wodę, ręczniki, wilgotne chusteczki i foliowe torebki.

W czasie podróży warto robić częste przerwy. W większości przypadków pierwsze objawy pojawiają się dopiero po ok. 30 min. Dzięki temu możliwe, że w ogóle nie doprowadzimy do pojawienia się mdłości.

Przed wyjazdem nie podawaj dziecku słonych, słodkich lub tłustych potraw. Najlepsze będą suche przekąski lub owoce. Gdy się źle poczuje należy się zatrzymać, położyć go na wznak i zrobić okład z wilgotnych chusteczek.

Ważną rzeczą jest temperatura w samochodzie. Nie dopuść do tego aby było za gorąco. Dobrym pomysłem jest puszczenie cicho muzyki, bajki lub zabawa która odwróci uwagę dziecka.

Jeżeli podróżujecie statkiem nie przebywaj na dziobie ani na rufie, najlepiej być na pokładzie skąd widać horyzont. W przypadku samolotu, postaraj się o siedzenia nad skrzydłem. tam jest najbardziej stabilnie.

Komentarze