Ususz ziele na zimę!

Data opublikowania: 16.08.2014,
Komentarze: Możliwość komentowania Ususz ziele na zimę! została wyłączona,
Autor: Joanna Sławek

Gdy wolisz terapię ziołami niż zażywanie leków i suplementów diety, to odpowiednia pora, by zastanowić się nad ususzeniem roślin i przygotowaniem ich na zimę.

ziele1

Naucz się zbierać i suszyć zioła i zorganizuj ziołową apteczkę. Suszenie pozwoli na zdezaktywowanie enzymów przez odparowanie wody z rośliny. Gdy zioła są ususzone nie tracą one właściwości. Wtedy właśnie zaparzenie suszu wpływa na uaktywnienie substancji czynnych.

ziele3

Zioła zbierz najlepiej późną wiosną i przez całe lato – szukaj wyłącznie w czystych miejscach: z dala od ruchliwych dróg, fabryk, miast, upraw zasilanych sztucznymi nawozami czy opryskiwanych. Unikaj przy zbieraniu torebek foliowych. Przez nie roślina ulega zaparzeniu (traci ona swoje właściwości) i nie oddycha. Zbieraj je do płaskiego koszyka lub do przewiewnego woreczka.

ziele2

Jaką część zioła zbierać? O tym mówi rodzaj ziół. Możesz zerwać całe ziele, liście, kwiaty i nasiona. Gdy chcesz zebrać liście, spróbuj zebrać je młode, jeszcze przed kwitnięciem rośliny – wtedy mają najwięcej właściwości. Wybieraj je tylko zdrowe, bez żadnych plamek, nalotów i uszkodzeń. Kwiaty warto zerwać: na początku ich kwitnienia – rumianek, mniszek lekarski; w pełnym rozkwicie – dziewanna, chaber bławatek. Są ziela, które ścina się w całości w pełni kwitnienia lub gdy związują się owoce (macierzanka, bratek trójbarwny, rdest ptasi). Najlepiej ściąć je ponad zdrewniają część łodygi. Zbioru nasion i owoców dokonaj gdy są one dojrzałe (dzika róża, kolendra, kminek, czarnuszka).

Najlepiej zbierać zioła w samo południe i zwracać uwagę by były one suche (nie zbierać po deszczu). Najlepiej ziela suszyć rozrzucone swobodnie na płótnie, papierze, lub drewnianej stolnucy przykrytej gazą. Wybierz przewiewne miejsce. Owoce najlepiej wysuszyć w specjalnej suszarce lub w nagrzanym do 30 stopni Celsjusza piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach.

ziele4

Wysuszone zioła lepiej trzymać w kartonowych lub drewnianych pudełkach lub szklanych słojach – by zioła nie stały się wilgotne i nie absorbowały żadnych zapachów.

Foto: http://polki.pl, http://mheba.nazwa.pl, http://1.bp.blogspot.com, http://4.bp.blogspot.com

Komentarze