Rodzice dzieci czasami nie zdają sobie sprawy, że kłopoty z wiązaniem sznurowadeł, unikanie zabaw w grupie czy brak chęci do rysowania to nie lenistwo i zaburzenia koordynacji ruchowej lecz po prostu wada wzroku.
Okazuje się, że aż 45% dzieci w szkole podstawowej ma problemy z funkcjami wzroku. Najczęstszymi wadami u dzieci są zez, nieprawidłowa akomodacja oczu, która jest przyczyną koślawych rysunków i trudności z czytaniem.
Zwykłe, okulistyczne badanie nie wykazuje pewnych dolegliwości występujących u dzieci. Podstawą wszystkich nieprawidłowości jest błędne działanie gałek ocznych. Gdy nie pracują one prawidłowo pojawiają się zaburzenia koncentracji wzrokowej, kłopoty z czytaniem i pisaniem. Dolegliwościami tego typu zajmuje się specjalna gałąź okulistyki – ortoptyka, diagnozująca i lecząca funkcje wzrokowe.
Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha często mruży, przeciera oczy a także przechyla głowę podczas pisania i czytania, tym czynnościom towarzyszą bóle głowy, dziecko źle toleruje oświetlenie jarzeniowe, a podczas chodzenia po schodach pochyla głowę, by się nie potknąć to są to znaki, że może cierpieć na dysfunkcję wzroku i płynące z tego zburzenia równowagi.
W tych wypadkach powinnaś udać się z dzieckiem na specjalistyczne badanie wzroku, przeprowadzone przez odpowiednio przeszkolonych specjalistów. Terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad i analizę dotychczasowych wyników badań, ocenia funkcjonowanie narządów ruchu. Podstawą w tym zakresie jest badanie ruchomości gałek ocznych, test pod kątem możliwości występowania zeza, zakres konwergencji (współpracy obu gałek ocznych) i poziomu zróżnicowania kontrastu.
W żaden sposób nie możesz lekceważyć skarg dziecka na zaburzenia wzroku. Powinnaś dodatkowo zadbać też o jego wzmocnienie. Jak? Wykonując z dzieckiem zestaw ćwiczeń ortoptycznych, pomocnych zwłaszcza u pociech w wieku 3-10 lat życia. Oczywiście nie zastąpią one okularów lub leczenia operacyjnego, wpływają jednak profilaktycznie na kształtowanie się widzenia. Rodzice otrzymują od lekarza zestaw ćwiczeń. Cała terapia trwa około 3 do 6 miesięcy. Zadaniem rodziców jest dopilnowanie, by dziecko wykonywało je systematycznie, a całość terapii pozostawała pod opieką lekarza ortoptysty.
Odwiedzono dla fraz:
- ćwiczenia ortoptystyczne
- ćwiczenia ortoptystyczne w domu