Kobieta nie raz pokazała, że jest wzorowym pracownikiem. Także mama ma na swoim koncie liczne pochwały i rekomendacje zawodowe. Osiąga poważne sukcesy bez strat dla siebie i rodziny. Status matki utrudnia jej poszukiwania pracy, chociaż to zaleta.
Co utrudnia zatrudnienie mamy?
Większość Polaków, zgodnie z raportem CBOS „Pracująca kobieta” z 2013 roku, docenia rodzinę jako najważniejszą wartość. Jednak to kobiety są bardziej skłonne porzucić dla niej pracę. Pracodawcy niechętnie zatrudniają kobiety z obawy przed nagminnym korzystaniem z przywilejów macierzyńskich i rodzicielskich. Mniej dyspozycyjna, przemęczona i zabiegana oraz mało efektywna i zaangażowana w obowiązki wydaje się być słabym pracownikiem. To jednak stereotyp i błędne myślenie.
Wychowywanie dzieci i zajmowanie się domem nie jest szanowane w opinii społecznej i nie jest traktowane jako praca. Nie pracują, więc siedzą w domu i nic nie robią. To następny stereotyp na temat nieaktywnych zawodowo matek, o którym wspomina raport z 2009 roku „Mama w pracy – społeczne uwarunkowania kobiet na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka”.
Dlaczego warto zatrudnić mamę?
Kobieta – matka jest najlepszym pracownikiem, jeśli pracodawca da jej szansę. Sprawdza się dzięki indywidualnym kobiecym predyspozycjom. Mama jako pracownik jest przykładem na fenomenalne zdolności organizacyjne, podzielną uwagę, oazę spokoju i opanowania oraz „work-life balance”. Wykazuje się zrozumieniem, większą odpowiedzialnością za pracę, cierpliwością, sumiennością, obowiązkowością, precyzją, dokładnością i empatią. Dodatkowo jest bardziej kreatywna i odporna na stres oraz stabilna emocjonalnie. Matka chce udowodnić o swojej wartości zawodowej i nie zawiedzie.
Praca to dla niej sposób na zachowanie równowagi psychicznej i odpoczynek od domowych obowiązków. Jest także pasją i samorealizacją, dlatego pracuje i godzi wszystkie obowiązki.
foto:www.printerest.com